Üniversitemizin İlk Bayan Akademisyen Teknogirişimcisi

Üniversitemizin İlk Bayan Akademisyen Teknogirişimcisi

Fen Bilimleri Enstitümüzde Araştırma Görevlisi olarak görev yapan Arife Yurdakul’un, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Prof. Dr. Hasan Göçmez danışmanlığında yürütülen doktora tez konusu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Bakanlığa yapılan yaklaşık 2000 proje başvurusundan sadece %25’i iş fikri olarak desteklenmeye değer bulunmuş olup, bütün başvurular arasında yapılan başarı puan sıralamasında Arife Yurdakul’un projesi 15. sırada yer almıştır.

Desteklenen iş fikri kapsamında, şu ana kadar yurtdışından tedarik ettiğimiz yüksek performanslı nanoboyutlu seramik tozlarının üretilmesi planlanmaktadır. Proje sonucunda, sentezlenen nano boyutlu tozlardan, yığınsal olarak yüksek aşınma direncine sahip ileri teknoloji malzemelerinin de üretilmesine imkân verecektir. Aynı zamanda proje, Üniversitemizde bayan akademisyenler tarafından alınan ilk Teknogirişim Sermaye Desteği olarak da önemli bir başarı, kazançtır.

Son Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2015, Çarşamba