Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğrencisinin Projesine 100.000 TL Teşvik

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğrencisinin Projesine 100.000 TL Teşvik

Dumlupınar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Tayfun ÇAPAR Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Teknogirişim teşviğini almaya hak kazandı.

Proje fikri sahibi Tayfun ÇAPAR konuyla ilgili açıklama yaptı. “13.04.1993 Manisa doğumluyum. DPÜ Malzeme Bilimi ve Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının destek verdiği Tekno Girişim Projesine başvuruda bulundum. Proje fikrim ilgi gördüğünden dolayı destek almaya hak kazandım. Bu proje çalışmalarımda bana yardımlarını esirgemeyen hocama Yrd.Doç.Dr.M.Faruk EBEOĞLUGİL’e desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Aynı zamanda bu projede üniversitemizin bana sağlamış olduğu imkanlardan dolayı Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Remzi GÖREN' e teşekkür ederim.”

Sayın Tayfun ÇAPAR konuyla ilgili bilgi verdi. Günümüzde herkesin elinde olmazsa olmazlardan olan akıllı cep telefonların en önemli sorunları hızlı şarj olmaması ve şarjlarının çabuk bitmesidir. Bizde bu sorunları dikkate alarak bu konu üzerinde çalışmalara başladık. Yapılacak olan grafen temelli süper kapasitör sayesinde bataryalar normalinin 1000 katı daha hızlı şarj edilebilecekler.

Pil teknolojisinde elektrik yükünün depo edildiği parçalara kapasitör adı veriliyor. Bir atom kalınlığında karbon tabakasından oluşacak enerji üniteleri sayesinde elektronik cihazlar eskisinden çok daha hafif olacak.

Biz uygulayacağımız yeni teknik sayesinde ucuz malzeme kullanarak bir diskin üzerinde, 30 dakikadan daha kısa bir sürede, 100 mikro kapasitör üretmeyi hedefliyoruz. Mikro kapasitörlerin üretilmesinde Light Scribe DVD yazıcılar kullanılacaktır. Yeni süperkapasitör bataryaların etkili çalışabilmesi için iki elektrotun aralarındaki boşluğun en fazla olacak şekilde yerleştirilmeleri gerekir. Bu sayede kapasitörde daha fazla elektrik yükü depo edilebiliyor.

 

 

 

Son Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2015, Salı